Zwierzęta

Ssaki

Najbardziej rozwiniętą, a jednocześnie najmłodszą gromadę świata stanowią ssaki, niektóre z gatunków należących do tej gromady charakteryzują się wysokim rowzojem psychicznym, posiadają dobrą pamięć, potrafią kojarzyć. Wysoki rozwój psychiczny związany jest w bardzo wysoko rozwiniętym mózgiem, układem nerwowym, u ssaków osiągają one największe rozmiary.
Nazwa ssaki wzieła się z tego, że młode ssą mleko z wypełnionych nim gruczołów matki. Mózg ssaków charakteryzuje się wyższym rozwojem niż innych zwierząt, jest też znacznie pojemniejszy, niektóre gatunki są obdażone wysokim stopniem inteligencji, jak na przykład przedstawiciele naczelnych - szympansy, oraz walenie - delfiny. Większość ssaków posiada owłosione ciało. Na Ziemii występuje ponad 4000 gatunków, silnie żróżnicowanych, pod względem wyglądu i zachowania. Większość ssaków jest zwierzętami lądowymi, ale występują też gatunki wodne (delfin, orka, wieloryb) oraz ziemnowodne (bóbr, foka, dziobak), występują też ssaki latające (np. nietoperze).
W zależności od sposobu w jaki rodzą się małe ssaki dzielimy na trzy grupy:
- Łożyskowe - młode rodzą się w pełni rozwinięte, jest to najliczniejsza grupa ssaków. Dzieli się na kilka rzędów: drapieżne, kopytne, owadożerne, gryzonie, walenie, szczerbaki, naczelne.
- Torbacze - młode rodzą się nie w pełni rozwinięte (tzw. faza larwalna) ich rozwój kończy się w torbie matki, przedstawiciele: m.in. kangury, diabły tasmańskie, oposy.
- Stekowce - ssaki te znoszą jaja, które następnie wysiadują, są tylko dwa gatunki należące do tej grupy: dziobak i kolczatka aurtalijska
Bilety lotnicze Suknie ślubne Hydraulik