Zwierzęta

Ptaki


BUDOWA


Szkielet
Szkielet ptaków jest przystosowany do warunków ich życia - do lotu, część z kości ma puste wnętrze, przez co są lżejsze, mostek ma odpowiednio dużą powierzchnie, gdyż służy odchodzą od niego silne mięśnie napedzające skrzydła. Czaszka ptaków jest połączona z kręgosłupem za pomocą tylko jednego kłykcia potylicznego, dzięki czemu mogą one wykonywać prawie dowolne ruchy głową. Dziób tworzą dwie zrastające się, i wydłużone ku przodowi kości szczękowe i międzyszczękowe. Wszystkie ptaki posiadają skrzydła, które są przeszktałconymi kończynami przednimi.

Układ oddechowy
Ptaki to zwierzęta płucodyszne, ich płuca wykazują cechy służące przystosowaniu do lotu, są nieduże i mało elastyczne, ich struktura jest gąbczasta, ich budowa znacznie się różni od płuc gadów i płazów. Powietrze zgromadzone w workach powietrznych służy też ptaką do ogrzewania i regulowania ciężaru.

Układ nerwowy
Mózg i rdzeń kręgowy ptaków jest bardzo dobrze rozwinięty. Mają silnie rozwinięte półkule przedmóżdża oraz osadzone po bokach płaty wzrokowe, za to słabo rozwinięte są płaty węchowe. Oczy ptaków wyposażone są w trzy powieki: migawkową, dolną i górną. Oczy znajdują się po bokach głowy w postaci duzych gałek. Słuch i wzrok u ptaków jest znacznie rozwinięty.

Układ pokarmowy
Ptaki nie posiadają zębów, zamiast tego posiadają dziób. Wstępne zmiękczanie pokarmu następuje w wolu, które znajduje się w przedniej części przewodu pokarmowego ptaków. Żołądek ptaków dzieli się na dwie części: żołądek mięsisty i żołądek gruczołowy. Niektóre ptaki wspomagają trawienie przez połykanie kamyków, które rozcierają pokarm wprawiane w ruch skurczami mięśni.


Ewolucja ptaków


Początki ptaków sięgają okresu triasu i jury, ale obecna forma ukształtowała się w trzeciorzędzie. Obecnie uważa się, że przodkami ptaków były niewielkie drapieżne i owadożerne dinozaury, potwierdzeniem tej tezy są szczątki Archeopteryxa, który posiadał pióra tworzące skrzydła. Posiadał on jednak zęby, palce zakończone były pazurami, a w ogonie kilkadziesiąt kręgów. Mimo to jego charakterystyczne cechy mogą wykazywać, że było on przodkiem ptaków. Najstarszcze szczątki należące do lepiej uorganizowanego ptaka pochodzą z górnej kredy, przypominają one dołębia z grzebieniem na mostku, wyróżniały go jedynie silne zęby.

Bilety lotnicze Suknie ślubne Hydraulik