Zwierzęta

Owady

Owady (łac.Insecta) - są grupą zwierząt zaliczaną do stawonogów (łac. Arthropoda), jest to najliczniejsza grupa zwierząt, stanowią ponad 70% z wszystkich znanych gatunków, łącznie na świecie występuje ok 810 tysięcy gatunków owadów. Przedstawiciele owadów występują na całym świecie. Ciało owadów składa się 3 części - głowy (na której znajduje się para czułków oraz jedna, a czasem więcej par oczu), tułowia (z trzema parami odnóży, na tulowiu u gatunków uskrzydlonych znajdują sie skrzydła) i odwłoka. Owady są bardzo małymi zwierzętami, ich wielkość wynosi od 0.1 mm do ponad 400mm. Do oddychania, owady używają tchawek. Owady stanowią ważne ogniwo w łańcuchu pokarmowych, są pokarmem dla wielu ptaków i płazów, odgrywają znaczną role w przyrodzie. Wiele z gatunków jest pożytecznych, ale występują też szkodniki i pasożyty, wiele z owadów jest roznosicielami chorób.

Owady jako gromada dzielą się na dwie podgromady:
- Owady uskrzydone (łac. Pterygota) - to tej gromady należy większość owadów. Tę podgromadę charakteryzuje stadium przeobrażenia (larwa), większośc posiada 2 pary skrzydeł, a ich wielkość wynośi od 0.2 mm do 400mm;
- Owady bezskrzydłe (łac. Apterygota) - charakteryzują sie rozwojem bez stadium przeobrażenia. Ich wielkość waha się od ok 2mm do 50mm, ich odwłok jest segmentowaty, a ciało pokrywa miękki oskurek. Podgromada ta dzieli się na cztery rzędy: pierwotniaki, widłogonki, szczeciogonki, skoczogonki.
Bilety lotnicze Suknie ślubne Hydraulik