Zwierzęta

Gady


Historia

Gady pojawiły się na Ziemii już bardzo dawno temu, na długo przed człowiekiem i ssakami. Przedstawiciele tej grupy stąpają po Ziemii juz od ponad 250mln lat. Pierwsi przedstawiciele byli potomkami płazów, szybko rozmnażając się - gady stały się najliczniejszą grupą stworzeń lądowych żyjacych w tamtym okresie. Wiele cech fizycznych obecne gady odziedziczyły, jak na przykład gruba i nie przepuszczająca wody skóra. Dzieki niej gady zatrzymują płyny w organizmie oraz w okrytych skorupka jajach, pozwala to im na egzystencje i rozmnażanie się nawet na pustynii, gdzie nie ma dostępu do wody, dzięki czemu zaadoptowały sie prawie w każdym miejscu na Ziemii. Niektóre pradawne gady były ssako lub ptakopodobne, czego dowodem są odnalezione w 1861 roku szczątki Archeopteryxa, może to być dowodem, że ptaki pochodzą od gadów.

Występowanie

Gady i dziś występują na prawie wszystkich obszarach Ziemii, oprócz Antarktydy. Najbardziej rozpowszechnione są jaszczurki i węże, gdyż w porównaniu do np. krokodyli i żółwi, można je spotkać prawie wszędzie. W chwili obecnej nauce znane jest ponad 7000 gatunków gadów, większość z nich żyje w krajach, w których występuje klimat tropikalny i subtropikalny. Gady, od innych zwierząt lądowych różnią się tym, że ich ciało pokrywają łuski, na ciele każdego gada występuje pewien rodzaj rogowych łusek. W zależności od gatunku i grupy służą one do różnych celów. Pancerz żółwia to także łuski, są one duże i bardzo twarde, dając mu osłonę przed drapieżnikami. Z kolei u innych gadów łuski mogą być tak małe, że trudno je dostrzeć gołym okiem. Wszystkie gady oddychają powietrzem, mimo że niektóre gatunki spędzają większość życia w wodzie. Gady są kręgowcami i większość z nich posiada 4 onóża, mimo iż czasem nie widać ich na zewnątrz, jak w przypadku węży i części jaszczurek. Większość gadów jest zmiennocieplna.

Rozmnażanie gadów

Gody u wielu gatunków gadów są bardzo spektakularne, czasem trwają od kilku godzin do kliku dni. Roznmnażają się one tak jak inne kręgowce - drogą płciową. Niektóre gatunki podczas godów zmieniają kolor skóry lub prezentują wokół szyji grzebień, krokodyle i aligatory komunikują się za pomocą rykó i powarkiwania ze swoimi wybrankami. Najczęściej gody mają jednak na celu odstraszenie rywali niż zdobycie uznania u samicy. Gady w większości są jajorodne, samo składanie jaj odbywa się na różne sposoby. Niektóre gatunki (jak np. żółwie) składają jaja w piasku i pozostawiają je, a np w przypadku krokodyli czy pytonów, samice pilunują jaj, a po wykluciu strzegą młodych. Pewne gatunki gadów są jajo-żyworodne, występuje głównie u jaszczórek oraz węży.

Bilety lotnicze Suknie ślubne Hydraulik