“Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1” Leigh Bardugo. Fenomen fantastyki

Trylogia Grisza dobrze przyjęła się wśród czytelników książek, a Leigh Bardugo stała się dla wielu z nich ulubioną autorką. Długo trwało, zanim książka “Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1” (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/cien-i-kosc-trylogia-grisza-tom-1-leigh-bardugo) stała się popularna, ale było warto.

Jak jest skomponowana fabuła?

Najpierw zajmijmy się podstawami, czyli fabułą i akcją. W pierwszej części przeprowadziliśmy trening Aliny i polowanie na jelenie. Znajdziemy tu też kwestie polityczne, wojskowe spekulacje, wyprawa po ptaki i ostateczna bitwa. Odnajdziemy tu jednak więcej żywej akcji, a mniej naturalistycznych opisów. Tymczasem przez długi czas nie było żadnej reakcji, a potem nagle wybuchł Fałdy Cienia, wdał się w bójkę, a bohaterowie uciekali przez długi czas bez żadnej reakcji.

W jakim świecie się znajdziemy?

Świat wymyślony przez Bardugo jest bardzo ciekawy i porywający. Z drugiej strony, im bliżej lasu, tym bardziej pojawiają się rosyjskie nazwy. Trudno jest wymyślić własną nazwę, własny styl, własny świat. Nie mamy nic przeciwko czerpaniu inspiracji z prawdziwych kultur. Na wzór rosyjski w opowieści “Cień i kość. Trylogia Grisza. Tom 1” ludzie piją kwaśnicę, wiecznie śnieżna kraina nazywa się Tsibeya, a podejrzani doradcy króla są zupełnie pozbawionymi wysiłku kalkami Rasputina.

Z jakimi przyjaciółmi się spotkamy?

No to przejdźmy do wisienki na torcie młodzieżowej przygody, czyli bohaterów! Tu zaczynają się interesujące przypadki. Alina, oczywiście, przede wszystkim musi być zupełnie zwyczajną dziewczyną. W pierwszej części Alina nie podejmuje samodzielnie żadnych decyzji (no, powrót i utrzymanie jelenia przy życiu to jej decyzja), tylko pozwala, by inni mówili jej, co ma robić. Że mroczny przysiągłby, że to on miał być zbawieniem Ravki? Im dalej posunie się trylogia, tym bardziej dziewczyna będzie myśleć za siebie. Alina zostaje pozbawiona całej swojej mocy i nagle dziewczyna nie musi się zastanawiać co dalej. Dla mafii jest bezużyteczna, a dla Nikołaja, tak naprawdę, ma tylko Mala. Nie musiała już walczyć z wrogiem, z królestwem, z własnymi pragnieniami. Nie ma mocy, więc nie ma problemu, może odejść w stronę zachodzącego słońca z Malem.

Kim jest Mal?

Przez większość czasu Mal jest albo ściśle zazdrosny, albo głęboko przekonany, że musi umrzeć, by stać się wyższym celem Aliny. Alina, z drugiej strony, jest zazdrosna o Mala, mówiąc, że nie może go mieć lub współczuje jej, że jest tylko bezwartościową sierotą. Potem zaczyna pokazywać pazur.